У Запоріжжі на фасади пам’яток архітектури нанесли незаконні графіті. Фото: facebook.com/vladmoroko
Із середини квітня у Запоріжжі в рамках громадського руху "Культурні Сили України" художники почали малювати патріотичні мурали на різноманітних будівлях. Відомо, що для нанесення графіті художники обрали фасади пам'яток архітектури. Як виявилось, у міському відділі охорони культурної спадщини про малюнки на охоронних об’єктах нічого не знали і жодних погоджень на реалізацію проекту не давали.
Так, серед будівель, на яких з’явились мурали від "Культурних Сил" стали: обласна бібліотека, театр імені Магара, управління патрульної поліції, а також будинки на центральних проспектах міста – Соборному та Маяковського. Останні є пам’ятками архітектури або входять до історичних ареалів, пише 061.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
За словами директора департаменту культури та інформаційної політики Запорізької ОВА Владислава Мороко, для реалізації проєкту обирали будівлі, які не є пам’ятками архітектури.
- На обласних (об’єктах – ред.) те, що я знаю, їх (муралів – ред.) немає. Моя частина в цьому хайпі це на заборі на Магара, який не є пам’яткою, і на обласній бібліотеці, яка також не є пам’яткою. Тому ми і обрали такі, що не є пам’ятками, – сказав посадовець.
У свою чергу краєзнавець Роман Акбаш повідомив, що зараз готуються документи для включення будівлі театру до державного реєстру пам’яток. А на будинку по проспекту Соборному, 228 художники взагалі нанесли стріт-арт поруч з табличкою про охоронний статус пам’ятки архітектури. З’явились бойові коти і в арці будинку на проспекті Соборному, 171, який також є пам’яткою архітектури.
Роман Акбаш додав, що будинок на Маяковського не пам'ятка, але сама територія – це історичний ареал. А дозволи на якісь роботи повинні були надані Міністерством культури.
Як повідомив начальник відділу охорони культурної спадщини Запорізької міськради Ігор Кисліцин, з міським відділом охорони культурної спадщини ініціатори створення муралів нічого не узгоджували.
На сайті мерії "Культурні Сили" реалізовано під кураторством департаменту культури та туризму Запорізької міської ради. Однак начальник управління туризму департаменту культури і туризму Сергій Білов відповів що це не їх проект і за коментарем краще звернутись до менеджерки "Культурних Сил" Марії.
- Ми малювали тільки там, де нам дозволили. Але департамент (культури – ред.) не винний, вони нам дуже допомогли. Вони дуже швидко зорієнтувались. Зараз звинувачувати, що департамент дозволив, а ми тут ні при чому – в жодному разі. Вони швидко зреагували, вони дізнались, що ми їдемо до них в місто і вони дуже оперативно вхопили цю можливість. Вони включились миттєво, вони все організовували, вони усюди дзвонили, вони допомогли нам з автовишкою. Винні всі разом і виправимось всі разом. Ми ж не малювали без згоди міста, ми обрали локацію і спитали у міста, чи можна тут малювати, нам дали згоду, – каже Марія.
Вона уточнює, що згоду на розміщення малюнків їм надавали саме в міському департаменті культури і туризму. Марія запевнила – вже завтра художники замалюють мурали, які вони нанесли на історичні будівлі.
За словами дівчини, вони не будуть сперечатися і "якщо це пам’ятка архітектури і ми не догледіли цей момент, то це замалюємо і намалюємо в іншому місці".
Варто зазначити, що митці LBWS (одеські художники, відомі своїм проєктом catsukraine, а також сестри Фельдман) вже встигли намалювати по місту декілька свіжих робіт. Їхні бойові котики легко впізнавані, адже вже з'явилися у Харкові, Одесі, Київі та Миколаїві.
Будьте в курсі останніх новин – підписуйтесь на наші сторінки в Instagram, Viber і Facebook. Також ви можете знайти попутників або водіїв в чаті "Запоріжжя, підвези" або просто поспілкуватися на будь-які теми в Viber–чаті.