Прес-конференція Зеленського 23 лютого: основні тези (оновлюється) - Фото скрін з конференції
Сьогодні, 23 лютого 2025 року, президент України Володимир Зеленський провів пресконференцію, на якій обговорив ключові питання, що стосуються майбутнього країни та міжнародних відносин. У цьому матеріалі ми прописуємо ключові моменти, які каже президент.
Президент Зеленський зазначив, що завтра може стати переломним моментом для України: «Завтра може бути переломний момент. Будемо бачити».
За його словами, буде важливий саміт. Приїде 13 партнерів, 24 долучаться онлайн.
Глава держави висловив готовність залишити свою посаду заради досягнення миру в Україні:
- Якщо вам потрібно дуже потрібно, щоб я залишив свій пост — я готовий. Я з задоволенням поміняю свій пост на НАТО, – Заленський.
Президент окреслив бажаний формат майбутніх перемовин, включаючи Україну, Європу, США та Росію: «Україна, Європа, США та Росія: таким має бути список учасників перемовин». Він також висловив впевненість у підтримці з боку колишнього президента США Дональда Трампа: «Я вірю, що Трамп хоче і допоможе закінчити війну. Але силу треба направити на Росію».
Президент підкреслив, що Сполучені Штати надали Україні найбільшу допомогу, проте в порівнянні з Європейським Союзом ця підтримка є рівноцінною. Він уточнив, що Україна отримала від США $100 млрд допомоги, а не 350, 500 чи 700 млрд, як повідомлялося раніше. Зеленський наголосив, що ці кошти не є боргом України: «Ми не повертатимемо $100 млрд, це не наш борг. Ми домовлялися про це з адміністрацією Байдена».
Щодо угоди з США, яку не було підписано, Президент розповів одну з її деталей: «На кожний долар допомоги Україна має віддати два». Це означало б, що за $50 млрд допомоги Україна повинна була б повернути $100 млрд. Зеленський підкреслив, що не готовий підписувати угоди, які обтяжуватимуть майбутні покоління українців: «Але у мене є питання, на яке ніхто не може відповісти. Коли Америка надає зброю Ізраїлю, Катару, ОАЕ... Чи вони заробляють 100 відсотків? Я хочу діалогу. Я не буду підписувати те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців».
- Зараз допомога є. Вона стара. Минулих часів. Двопартійна підтримка і республіканців, і демократів. Вона ще йде, 15 мільярдів ще в дорозі. У зброї і різних технічних засобах ці гроші. Нічого не зупинено, але нічого нового не проголошено. А щоб щось нове було – треба розуміти, а як нове ви будете віддавати. Ми готові проговорити формат, що ми отримаємо і як ми віддаємо, – Зеленський.
Буде зроблений аудит. Формат запропонують урядовці. Якщо це сплячі ліцензії – будемо повертати, якщо діючі і все добре – будемо захищати.
- Тут немає можливості для емоцій. Я маю прагматичний підхід. Я не назвав би слова Трампа компліментами. Ображатися на слова "диктатор" мають диктатори. Я законно обраний президент. Після закінчення воєнного стану будуть вибори. 10-річчя у владі – не збираюся бути. Але і Путіну бути при владі на території України не дамо бути. Тому і боримося. А слова.. вони пройдуть. А може і щось хороше скаже колись. Для мене, якщо чесно, важливо, що про мене думають українці. Як і для Трампа. Для нього теж важливо, що про нього думають американці. Особливо зараз. З Мелонією у мене дуже хороші відносини. Вона буде онлайн завтра, ми з нею поспілкуємося, – Зеленський.
Пізніше він також сказав, що його підтримують 65% українців, а не 4.
У США є логіка, що якщо їх бізнес заходить на територію, то це є гарантіями безпеки, і що росіяни туди не підуть, - Зеленський
- У нас вже працювали американські компанії в Україні, і на окупованих територіях працювали – це не гарантує, що росіяни не прийдуть туди, куди вони вже приходили, - додав президент.
Україні необхідно ще 20 систем Patriot, — Зеленський.
Натяків не було, але з медіа бачили, працюємо над цим, – Зеленський.
За його словами, за це сплачують гроші Польща та Німеччина.
- Ми вдячні за ці технології, але ми за них сплачуємо. Тому поки таких ризиків немає..Але хто проінформаний, той..., – сказав президент.
- У минулому році 154 артилерійські системи Україна зробила. Це рекорд. Це, на нашу думку, більше, ніж всі країни НАТО за рік разом. У цьому році спробуємо зробити більше, – Зеленський.
На минулий рік це було: 40% ми, 30% Європи, 30% США. У цьому році українського виробництва може бути 50%.
Передусім, США хочуть припинення вогню. У їх просторі – це закінчення війни. Я навіть впевнений, що для них це великий успіх і Путін не піде знову. Але ми думаємо, що нам потрібні гарантії безпеки. Інакше питання: а наші військові? Вони серйозні люди. Цим людям треба відпочивати, повертатися до сімей. А якщо немає гарантій? Їм залишатися там і чекати, поки є ризик? Це невизначеність. А це погано для всього світу. Всі програють, програємо ми, програють американці. Чи можна бути переможцем, якщо через рік росіяни знову підуть у наступ? – Зеленський.
За його словами, треба розуміти, чим все закінчиться і які гарантії безпеки нам дадуть партнери.
- Нам не потрібні гарантії безпеки Росії. Ми їй не віримо, – Зеленський.
За останньої інформацією, більше 4000 вони втратили. Близько 1500-2000 – повинні поповнити ці втрати. Ці люди навчаються сучасній війні і ці знання привозять у Північну Корею. Це великий ризик для регіону.
Зеленський сказав, що його підтримують 65% українців, а не 4.
- Угорщина отримала членство НАТО в 99 році і входила в список країн, на які не мало розповсюджуватися розширення НАТО. Яким чином сьогодні лідер Угорщини не боїться порушувати це питання? Якщо відмотувати все назад, то у цьому списку країн, які не повинні бути в НАТО, будуть Угорщина, Чехія, Болгарія, Румунія, Словаччина... Чи це не ризик все це робити? Це не ризик для їх суспільств і країн? – Зеленський.
Зеленський сказав, що звик боротися до кінця. І поки про запасні плани не говорити вголос.
- Ми мали до війни великий товарообіг. Більший товарообіг у агропромисловому секторі, ніж з Європою. Потім заблоковане море.. Вважаю, що Китай має бути обов'язково присутнім у розмовах з приводу територіальної цілісності України. Якщо вони можуть нам допомогти? Чому ні. Але поки немає серйозних сигналів від Китаю, що вони на щось готові. – Зеленський.
- Ми не визнаємо борг 500 мільярдів. Це скринька Пандори, – Зеленський
В останньому форматі договору вже немає 500 мільярдів. Ми раді, що таке питання вже не стоїть.
Ще не все зайшло з систем Петріот, про які домовлялися у липні минулого року.
Президент сказав, що до складу України її брати не збираються. Ця територія нам потрібна, щоб обміняти на свої території.
- Це вибір США. У них свій підхід, свої двосторонні питання. Але про Україну без нас домовлятися не потрібно. Ми не визнаємо ніякі домовленості без нас, – президент.
Будьте в курсі останніх новин – підписуйтесь на наші сторінки в Instagram, Viber і Facebook. Також ви можете знайти попутників або водіїв в чаті "Запоріжжя, підвези" або просто поспілкуватися на будь-які теми в Viber–чаті.