Оскільки сусідня держава вкотре зазіхає на свободу та територіальну цілісність України, на нинішнє її покоління випала непроста доля – відстоювати своє право на існування. Щоб можна було краще зрозуміти, за що саме і на основі чого ми зараз боремося, Vgorode зібрав 20 фільмів та серіалів про українську історію.
Фільм "Король Данило" (2018) українського режисера Тараса Химича є історичним бойовиком із сюжетом на основі фактів життя історичної особи Данила Галицького, великою кількістю слоумоушена та гарних акторів. Він "занурює" глядачів у події 1238 року, коли монголо-татарське іго на чолі з жорстоким і підступним ханом Батиєм (що поневолив чимало народів) нападає на Русь, знищуючи Київ. За рішенням Данила починається мобілізація та створення міст-фортець. Це не подобається "своїм людям" короля – галицьким боярам. Останні готові домовитись із Батиєм заради спокійного ведення своїх справ. Королю разом із братом Васильком (попри те, що у ті часи монархи-родичі часто конфліктували і не довіряли один одному) треба зрозуміти, як діяти в ситуації, що склалася. При цьому Данилу надходить пропозиція від Папи Римського та ультиматум від противника. Він вирішує їхати на переговори з ханом Батиєм, які завершуються непогано. Щоб дізнатися, чим конкретно, перегляньте фільм. Спойлерити його не будемо.
Потрібно сказати, що сучасна Росія вважається спадкоємицею монголо-татар (Золотої Орди). Адже Велике князівство Московське – центром якого зробили Москву – утворилося в 1263 на основі Володимирського руського князівства, де монголо-татарам підкорилися і стали жити за їх вимогами. З 1330-х років московські князі почали проводити активну політику щодо збирання руських земель навколо створеного ними нового центру – Москви. З подальшим розширенням володінь і централізацією влади наприкінці 15 століття Велике князівство Московське стало центром єдиної Російської держави (майбутньої РФ), що звільнилася від ординської залежності.
Художній фільм "Богдан-Зіновій Хмельницький" (2006) українського режисера Миколи Мащенка знято на замовлення Міністерства культури і мистецтв України. В основі стрічки лежить історія про те, як у 1648 році відомий гетьман України – Богдан Хмельницький – розпочав національно-визвольну війну проти польської неволі. За його керівництва битви під Жовтими водами, Корсунем, Пилявцями (з військами найсильнішої на той час країни) стали переможними і вразили Європу. Але, рятуючи країну від козацького наступу, польський король оголосив тотальну мобілізацію.
Обидві сторони конфлікту схрестили мечі у бою під Збаражем, який став одним із найскладніших епізодів козацької боротьби за свою свободу. Адже все йшло досить гладко, а потім козаків зрадив союзник – кримський хан. Перед Хмельницьким став складний вибір між кривавою перемогою та принизливим примиренням. Зазначимо, що фільм реалістично описує події тієї довгої битви, демонструючи наближеність до людей Богдана Хмельницького та його особисті переживання.