В Запоріжжя прийшла аномальна спека, стовпчики термометра піднімаються до позначки 36-38 градусів. У зв'язку з цим, лікарі наголошують на необхідності піклуватись про своє здоров'я та уникаюти надмірного сонячного впливу, оскільки такі умови можуть призвести до теплового або сонячного удару.
Спекотна погода може спричинити сонячний удар, особливо якщо людина тривалий час перебуває під прямими сонячними променями. Тепловий удар також можливий навіть у приміщенні з поганою вентиляцією, наприклад, на кухні. Такі становища негативно впливають на здоров'я, можуть спричинити поверхневе дихання, втрату свідомості та зниження тиску.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Тепловий удар – патологічний стан, пов'язаний із розладом терморегуляції та перегрівом організму загалом. Температура тіла може досягти 40°C і вище.
Сонячний удар – різновид теплового удару, що виникає в випадку місцевого перегрівання голови під впливом прямого сонячного випромінювання.
Причини теплового удару:
- Тривалий зовнішній вплив високої температури повітря.
- Комбінація впливу високої температури та вологості повітря, наприклад, у країнах із вологим спекотним кліматом.
- Тривала дія інфрачервоного (теплового) випромінювання, наприклад, у склодувів, сталеварів біля печі тощо.
- Носіння надмірної кількості теплого одягу, особливо синтетичного одягу, що не дозволяє тілу виділяти тепло.
- Надмірне вживання алкоголю.
- Недостатнє споживання рідини (дегідратація).
- Фізичне навантаження в спекотну погоду, наприклад, тривала мандрівка чи спортивні змагання.
- Тривале перебування в автомобілі без провітрювання та кондиціювання. Наприклад, якщо зовні на вулиці температура сягає 21°C, то температура всередині закритого автомобіля, припаркованого під прямим сонцем, може зрости до 45-49°C. Це особливо небезпечно для дітей та осіб літнього віку, а також собак, що, на відміну від здорових дорослих, мають обмеженішу можливість щодо терморегуляції.
- Вживання ліків, що підвищують ризик теплового удару в спекотну пору, а саме, - антигістамінні препарати (при алергії), діуретики (при підвищеному тиску або набряку ніг), проносні засоби (приймаються для зняття закрепу), блокатори кальцієвих каналів (лікування артеріального тиску), судинозвужувальні, трициклічні антидепресанти, антипсихотичні засоби, ліки від хвороби Паркінсона, деякі препарати для лікування діареї.
Ознаки теплового чи сонячного удару:
- наростання головного болю до нестерпного;
- частий і слабкий пульс;
- підвищення температури тіла;
- озноб;
- тремтіння;
- судоми;
- втрата свідомості;
- холодна із синюватим відтінком шкіра;
- нудота та блювання;
- задуха;
- почервоніння обличчя і загалом шкіри;
- раптова слабкість;
- холодний піт;
- сонливість;
- запаморочення;
- потемніння в очах;
- у дітей носова кровотеча;
- розширені зіниці.
Запам'ятайте, що сонячний та тепловий удари можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, тому дотримуйтесь порад лікарів та заходів безпеки під час спекотної погоди.
Коли при сонячному ударі необхідно звернутися до лікаря:
- якщо ознаки перегрівання не минули за 30 хвилин перебування в прохолодному місці та наданні першої допомоги;
- якщо піт перестав виділятися, попри високу температуру;
- якщо температура тіла досягла 39-40?С;
- прискорене дихання, наприклад, 20-30 вдихів на хвилину;
- відчуття порушення координації тіла;
- судоми м’язів ніг;
- непритомність.
Лікарі рекомендують певні заходи профілактики для уникнення ризиків під час спекотної погоди:
- одягатися в легкий одяг світлих тонів, виготовлений з натуральних тканин, що добре вентилюються (бавовна, льон, вовна),
- пити більше води – для дорослих близько 2-3 літрів, а для дітей трохи менше – 1,5-2 літри, залежно від віку, адже в спеку тіло швидко втрачає вологу.
- намагайтеся якомога менше проводити часу на вулиці в найспекотнішу частину дня – близько полудня. Якщо так сталося – тримайтеся тіні, носіть одяг із натуральних тканин та не забувайте про капелюх.
- не залишайте дітей, літніх людей або домашніх тварин у зачинених автомобілях. Температура всередині під час спеки подвоюється за кілька хвилин;
- завжди тримайте в авто необхідний запас ліків, якими ви зазвичай користуєтесь та кілька пляшок води. Краще використовуйте пляшки зі скла чи металу, оскільки під час нагрівання пластику у воду потрапляють шкідливі речовини.
- правильно обирайте час для тривалих поїздок – найкраще їх здійснювати або рано-вранці, або ввечері, коли спека спаде.
Особливо уразливі перед тепловим чи сонячним ударом – люди похилого віку, діти та ті, у кого є серцево-судинні або ендокринні захворювання, ожиріння або атеросклероз. Для пацієнтів із такими проблемами, рекомендують не відвідувати пляж або утримуватись від активних виходів на вулицю протягом періоду з 10:00 до 16:00.
Лікарі також розповіли про першочергові дії у разі теплового або сонячного удару.
- слід пити прохолодну воду маленькими ковтками, при потребі прийняти душ або ванну,
- скористатись мокрим рушником, який можна покласти на лоб або обгорнутись ним.
- Не варто перебувати під прямим обдувом кондиціонера. Слід обов'язково чистити його та ставити завжди на легке провітрювання приміщення. Пити чаї та морси кімнатної температури, в жодному разі не газовані солодкі напої, приймати прохолодний душ. Має бути в раціоні більш легка їжа, не жирна, при цьому бажано добре спати та не перевтомлюватися, бо "недосип і перевтома призводить до більшого ризику отримати сонячний та тепловий удар. Будьте уважними до свого самопочуття і здоров'я, – констатувала міжнародна експертка з громадського здоров'я Олена Лукашевич.
Якщо ви помітили, що комусь погано через спеку, то не проходьте повз, а допоможіть, оскільки стан людини може загостритись.