На підприємстві "Запоріжсталь" прокоментували заяву Мінкульту про те, що метал вітчизняного комбінату нібито через його якість не підходить для Трезубця на монументі "Батьківщина-мати" у Києві.
Так, комбінат "Запоріжсталь" опублікував офіційну заяву щодо цієї ситуації. Представники підприємства повідомляють, що вони повністю підтримують ідею декомунізації одного з головних символів країни та заміну радянського герба на новий тризуб на монументі "Батьківщина-Мати". Їхній комбінат був одним і перших, хто запропонував допомогу.
- Ми вважаємо, що у таких великих символах має використовуватися сталь, виготовлена на українських комбінатах, як символ опору агресії. Саме українська сталь, якій роками довіряють в Україні та в усьому світі, що знаходиться в НСК "Олімпійському", новому саркофазі ЧАЕС, Дарницькому мосту, найбільшому флагштоку України, мосту в Генуї, лондонському хмарочосі Shard та ще в сотнях відомих будівель та символів. Ми впевнені, що сталь, виготовлена на Запоріжсталі, підходить для виробництва тризубця, – написали на сайті підприємства.
Представники комбінату заявили, що не згодні з висновками Міністерства культури та інформаційної політики та наведеним актом дефектування. Їх вважають упередженими та безпідставними.
- Розуміючи всю важливість проекту, ми продовжимо виконувати всі взяті на себе зобов'язання як партнер з виготовлення нового тризубця. "Запоріжсталь" на запит Міністерства культури та інформаційної політики України безкоштовно надав всю сталь для виготовлення герба та оплатив розробку проекту заміни радянського символу, – пишуть представники "Запоріжсталі".
Міністерство культури та інформаційної політики, а також генеральний підрядник проекту ТОВ "Основа", визначили два типи металу для виготовлення тризубця: нержавіюча сталь "Запоріжсталі" товщиною 1,7 міліметра та сталь зарубіжного виробництва товщиною 1,5 міліметра. У результаті злиток потрібної марки сталі було прокатано в проектну, узгоджену з підрядником товщину 1,7 міліметра на виробничих потужностях "Запоріжсталі".
- Згідно з вимогами генпідрядника, прокат комбінату не проходив додаткової обробки поверхні металу, оскільки ці роботи підрядник зобов'язався виконати самостійно на власному устаткуванні. Першу партію сталі, виготовлену згідно з вимогами генпідрядника, було передано 29 червня на безоплатній основі з дотриманням досягнутих домовленостей у рамках державно-приватного партнерства. Будь-які незначні відхилення товщини партії прокату, поставленої підрядчику, нормативні і залишаються у межах припустимої похибки, що підрядчик був попереджений заздалегідь. Готові провести незалежну експертизу щодо якості стали із "Запоріжсталі", – написали представники підприємства.
Також на вітчизняному підприємстві заявили, що за вхідного контролю з боку підрядника не було озвучено або передано жодних актів дефектування, претензій чи інших документів, що засвідчують невідповідність якимось параметрам. А про нібито виявлені невідповідності прокату та неможливість його використання в проекті підприємство-виробник дізналися із заяви Мінкульту від 25 липня.
Нагадаємо, у Мінкульті заявили, що обраний для робіт метал має бути ідентичним тому, з якого виготовили і сам монумент "Батьківщини-матері". Спочатку вирішили використати і метал із "Запоріжсталі", і європейську сировину. Але з вітчизняного комбінату нібито надійшла партія, в якій була відчутна різниця із закордонним аналогом та взагалі з вимогами проекту. Тому вирішили використати лише закордонний метал.