З 1 січня 2024 року в Україні суттєво зросте вартість транспортування газу. Тариф збільшиться майже на 305%, що є наслідком припинення транзиту російського газу. Відповідне рішення ухвалили на відкритому засіданні НКРЕКП.
Нові тарифи: що змінилося
Згідно з рішенням Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), новий тариф на транспортування природного газу становитиме:
- 501,97 грн за 1000 куб. м, замість попередніх 124,16 грн;
- Зростання тарифу — майже у чотири рази або на 305%.
Генеральний директор Оператора ГТС України Дмитро Липпа пояснив, що підвищення тарифу необхідне для компенсації втрат доходів через припинення транзиту російського газу. Він зазначив, що 85% доходів у 2024 році надходитиме саме з транспортування газу походженням з РФ, тоді як внутрішні замовники забезпечують лише 15% доходів.
- Таким чином, навіть цього підвищення тарифу недостатньо для повної компенсації. Ми згодні, що економіка України потребує зважених та справедливих рішень, – сказав Липпа.
Чому тарифи зростають
Основною причиною підвищення тарифу стало припинення транзиту російського газу, що суттєво зменшило доходи оператора ГТС України. Серед інших факторів:
- Необхідність модернізації та підтримання газотранспортної системи у належному стані;
- Зростання витрат на обслуговування, попри скорочення витрат і персоналу;
- Консервація об'єктів, які не використовуються.
Як це вплине на споживачів
Зростання тарифу створить додатковий тягар для всіх категорій споживачів, включно з промисловими підприємствами. Вартість транспортування газу вплине на кінцеві ціни товарів і послуг, особливо в енергозалежних галузях.
Зважаючи на складну економічну ситуацію, в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ для населення, теплопостачання та гарячу воду, введений у 2022 році. Однак транспортування газу не входить до переліку послуг, на які поширюється мораторій.
Що робить оператор ГТС
За словами Дмитра Липпи, компанія вже два роки працює над скороченням витрат. Оператор ГТС:
- Зменшив кількість персоналу;
- Переводить невикористовувані об’єкти у режим тимчасової консервації;
- Продовжує працювати над оптимізацією операційних витрат.
Нагадаємо
У серпні 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закони, які запроваджують мораторій на підвищення тарифів на газ, теплопостачання та гарячу воду. Протягом воєнного стану та ще 6 місяців після його завершення ціни залишатимуться незмінними для населення. Транспортування газу не входить до цього переліку.